Sağlıklı Kahvaltı İçin 20 Öneri

Kahvaltı sadece 8 saatlik bir uykudan sonra yediğimiz ilk öğün değil. Araştırmalar, kahvaltının son derece önemli ve kahvaltıda yediklerinizin günün kalan kısmında yiyecekleriniz üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, kahvaltı yapanların obez ve şeker hastası olma ihtimalinin azaldığını belirtiyor. Onlara göre, her gün mutlaka kahvaltı yapılmalı. Buradaki en önemli nokta kahvaltıda ne yediğiniz. Enerji veren, vücudu güçlendiren, zindelik veren yiyecekler seçilmeli. Kahvaltıda yeşil çay içmek kilo verilmesine yardımcı oluyor. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte iyi bir kahvaltının püf noktaları…

İyi bir kahvaltının püf noktaları

1- Porsiyonlarda kararlı olun. Birçok insan mükemmel bir kahvaltının 3 bileşeni olduğuna inanıyor: Tam tahıllı karbonhidrat, süt ürünü ya da yüksek kalsiyumlu yiyecek ve bir porsiyon meyve. Bunların hepsi, vücudunuzda ortalama 300 kalori ekliyor. Fazla proteinli gıda olarak da yumurta yiyebilirsiniz. İşte birkaç öneri:

Bir kase lifli, multi tahıl gevreği, bir avuç çilek ve az yağlı süt.

Bir granola barı, bir elma ve bir bardak soğuk süt.

İçine taze meyve eklenmiş bir kase yağsız yoğurt, bir dilim tam tahıllı ekmekten tost.

Yağda pişmiş yumurta, taze meyve salatası, bir fincan az yağlı süt, ince bir dilim tahıllı ekmek.

2- Bir kase tatlandırılmış kahverengi pirinci deneyin. Hazır kahvaltı gevreklerini bir kenara bırakın. Kahverengi pirinç iyi bir lif kaynağı olmanın yanında enerji sağlayan B vitaminiyle doludur. Pirinci akşamdan pişirin, sabah bir kaseye alın, içine bir yemek kaşığı bal, bir avuç dolusu kuru üzüm, küçük doğranmış bir elma ekleyin ve üzerine de çok az tarçın serpin.

3-Bir fincan dolusu meyveli içecek hazırlayın. Bir kase çileği ve bir muzu mikserde çırpın, içine biraz buz ekleyin. Böylece, kendinize antioksidanlarla dolu sağlıklı bir kahvaltı hazırlamış olursunuz. Bunu bir kase yoğurda ekleyerek kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz.

4- Organik yumurta kullanın. Normal yumurtalardan çok pahalı olmayan organik yumurtalarda Omega 3 yağ asitleri daha fazladır. Bu da depresyon ve damar sertliği riskini azaltır.

5- Yiyeceklerin üzerine bir çay kaşığı ezilmiş keten tohumu serpin. Tahıl gevreğinizin, yoğurdunuzun, meyveli içeceğinizin ya da yumurtalarınızın üstüne serpebilirsiniz. Keten tohumu da en iyi Omega 3 yağ asitlerindendir.

6- Katı yağları azaltın. Özellikle marginlerinden uzak durun.

7- Kahvaltıda öğle yemeğini deneyin. Tereyağı ya da krem peynir yerine, az yağlı mayonezle hazırlanmış 2 yemek kaşığı ton balığı ile tost yapabilirsiniz. Ton balığı iyi bir Omega 3 ve enerji veren protein kaynağıdır. Değişiklik olması için aynı tostu somon balığı ile de hazırlayabilirsiniz.

Hızlı Ara

Hangi tür mekanlar ilginizi çekiyor? Gitmek istediğin mekanlara kısa yoldan eriş, dene ve yorumlarını yaz.