Haftalık Mekan Derlemesi, Moda, Kadıköy (2021_06_03)

İstanbul’da hafta sonu denildiğinde ilk akla gelen semtlerden biri de Moda’dır. Moda’da en sevilen mekanlardan mini bir derleme yaptık. Umarız beğenirsiniz 🙂

Uzun bir aradan sonra sitemizi güncellikten sonra ilk derlememizi Kadıköy Moda’daki mekanlar ile yapalım istedik. Öncesinde Moda semti ile ile ilgili bazı bilgilere verelim istiyoruz;

Moda Semti

İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Kadıköy ilçesinin güzide semti Moda, vakti zamanında manzarası ve konumu itibariyle İstanbul’un gözde ailelerinin tercih etmesi nedeniyle burada yaşamanın moda olduğu söyleminden isminin Moda olduğu rivayet edilir.

Kadıköy sahilinden Moda iskelesine kadar uzanan sahil yolu ve ara sokaklarındaki bir çok mekan ile özellikle hafta sonlarında İstanbulluların gözdesi. Yaz aylarında Moda İskelesi’ne yürüyüş yapmak, akşamları sahilden günbatımını izlemek gerçekten oldukça huzur verici.

Moda’nın neredeyse her sokağı ayrı bir keşif noktası. Kahve dükkanları, çikolatacılar, restoranlar ve dondurmacıların yanı sıra antika  ve vintage dükkanları ile tüm günü keyifli geçirebilirsiniz. Moda’nın ana sembollerinden biri olan ve 2010 tarihinde müzeye çevrilmiş olan Barış Manço Evi’ni de mutlaka görmelisiniz.

Son olarak Bahariye Caddesini gezebilir ve Süreyya Operasını görebilirsiniz. Zamanla sayıları azalsa da halen ayakta kalan tarihi köşkleri ve  kiliseleri de Moda’nın sembolleri arasında.

Moda semtine ulaşım;

Moda’ya Avrupa Yakası’ndan Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş’tan şehir içi vapur hatları ile ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan metro, Marmaray ve otobüslerle Kadıköy sahile ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Kadıköy çarşı içinden Moda’ya sokakları geze geze ulaşabilir, ya da 20 dakikada bir kalkan nostaljik tramvay ile Bahariye Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Özel araçları ile gelecekler için Moda merkezde otoparklar var fakat hafta sonu çok kalabalık olması nedeniyle yer bulmak zorlaşıyor.

Moda’da görülebilecek yerler;

  • Moda Sahili ve Tarihi İskele.
  • Barış Manço Evi.
  • Moda Parkı
  • Yoğurtçu Parkı
  • Boğa Heykeli.
  • Süreyya Opera Binası
  • Bahariye Caddesi

Moda’ya gelirseniz kahvaltı ile başlayan bir program yapabilir, sonrasında sokaklarında gezerken yorgunluk için kahve dükkanlarına uğrayabilir ve günü Moda’nın güzel çikolata mekanlarından birinde bitirebilirsiniz. Moda’da gerçekten çok fazla mekan var, hepsi birbirinden güzel ve seçim yapmak gerçekten çok zor.

Bu derlemede 2 kahvaltı, 2 kahve ve 2 de çikolata mekanı önermek istedik.

Kahvaltı Mekanları;

 

1. Naga Putrika

Söğütçük, Çiçekdağı, Amanos, Köyceğiz, Zuğa, Hevsel ve Velika olarak adlandırılan Serpme kahvaltı çeşitlerine sahip. Yöresel ürün farklılıkları bulunan seçeneklerin hepsi birbirinden güzel.   Ayrıca kendi seçtiğiniz ürünlerden de kahvaltı tabağınızı hazırlatabilirsiniz.

Naga Putrika sayfasına git →


naan-bakeshop

2. Naan Bakeshop

Moda’da bir kahvaltı mekanı olan aynı zamanda fırıncılıktan gelen bu mekan; ekşi mayalı çeşit çeşit ekmekleriyle birlikte, sıcak ortamı ve lezzetli kahvaltısı ile unutulmayacak kahvaltılarınız arasında yerini alabilir.

Naan Bakeshop sayfasına git→


Kahve Mekanları;

 

1. Matto Moda

Matto Coffee. daha önce Beşiktaş’ın ünlü kahve dükkanlarından Just Coffee’de birlikte çalışmış 5 arkadaşın kurduğu bir kahve dükkanı. Matto İtalyanca çılgın ve delidolu anlamında bir kelime. Ekibin genç ve üretken yapısını yansıtan bir isim.

Matto Moda sayfasına git→


2. Coffee Manifesto

Manifesto Coffee, enfes kahveleri ile tam bir 3. Dalga kahveci. Kahvenin yanında tattığımız cokie de bir o kadar lezzetliydi. Sıcacık ve ağızda dağılan yumuşak bir tat. 🍪

Coffee Manifesto sayfasına git →


 

Çikolata Mekanları;

 

mums

1. Hane Çikolata & Kahve

Çikolata gerçekten mutluluk. Hane Çikolata Kahve’de bunu sonuna kadar hissedebiliyorsunuz. Özellikle Dondurmalı Endorfin, Melatonin ve Maça kızı bizim favorilerimiz. Dış mekan alanı küçük bu nedenle yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Hane Çikolata sayfasına git→

 


2. Asuman Chocolate

Moda’nın meşhur çukulata mekanlarından. Adını aldığı spesiyali Asuman, o kadar sevildi ki, mekan çikolata severlerin uğrak yeri haline geldi. Eski küçük dükkanlarından sonra yeni yerine geçen Asuman’da hafta sonları çikolata yemek istiyorsanız, önce gidip rezervasyon yaptırmanız gerekli. Siz Moda’da gezerken telefonla sizi mekana davet ediyorlar sıra geldiğinde.

Asuman Chocolate sayfasına git→


Moda’daki Kahve, Çikolata ve Kahvaltı Mekanları

Hızlı Ara

Hangi tür mekanlar ilginizi çekiyor? Gitmek istediğin mekanlara kısa yoldan eriş, dene ve yorumlarını yaz.