Dünyanın tüm ülkelerinde gelenek ve görenekler gibi farklılık gösteren şeylerden biri de kahvaltı. İşte bu noktada Türkler için haftasonlarını diğer günlerden farklı kılan kahvaltının birkaç ülkedeki örnek ritüelleri.

Özellikle Pazar günlerinin olmazsa olmazıdır kahvaltı. Çeşitten çeşide peynirler, taptaze domatesler, salatalıklar, bal kaymaklar, sucuklu pastırmalı yumurtalar, simitler ve ekmekler ile leziz mi leziz kahvaltı sofraları hazırlanır. Kimi Boğaz’da gazetesini okuyarak kimiyse evinde, sohbet eşliğinde saatlerce tadını çıkarır o sofraların…

Türk kahvaltısının yöreden yöreye farklılık arzetmesinin bir sebebi Anadolu’da 1950’lere kadar çorbadan ibaret olan kahvaltıların çay ile tanışmasıdır. Doğu Anadolu denince akla otlu peynir, kavurmalı yumurta, kete ile tulum peyniri; İç Anadolu denince sucuk ve pastırma; Karadeniz denince kuymak (muhlama); Güneydoğu Anadolu denince ciğerle hazırlanan kahvaltı sofraları gelir. Bir de gelenek haline gelen ve kahvaltı sonrasında içilen meşhur “Türk kahvesi” vardır “kahve altını” tamamlayan.

Peki pazar günlerini iple çektiren, kahvaltıların diğer ülkelerdeki ritüelleri ve olmazsa olmaz yiyecek içecekleri nelerdir? Hangi ülke kahvaltıya haşlanmış balıkla başlıyor, hangi ülke kahvaltı yaparken Hindistan cevizli pirinç ve yanında haşlanmış yumurta yiyor?

TÜRK KAHVALTISININ GÖZDELERİ

Türk kahvaltısı denince akla sofranın ortasına yerleştirilmiş zeytinler, peynirler, tereyağı ve bal, reçeller, domates, salatalık, haşlanmış ya da sahanda yumurta ve tabii ki çay gelir. Söz konusu bir pazar kahvaltısı ise kızarmış ekmeklerin yanında bir de simit yerini alır.

İRLANDA

Reçel yerine siyah puding.
İrlanda kahvaltısında sosis, sahanda yumurta, kızarmış domates ve tost ekmeği var. Reçel yerine ise tatlı olarak siyah puding yiyor, yanında İrlanda çayını tercih ediyorlar. İskoçların klasik kahvaltısı da İrlanda’nın aynısı.

FRANSA

Bir fincan kahve ve bir tatlı çörek
Fransızlar kahvaltıyı en hafif atlatan ülkelerden biri. Bir fincan kahve yanında kruvasan onlar için yeterli. Bazense kızarmış bir parça baget ekmeği üzerine reçel, Nutella veya tereyağı-bal sürerek kahvaltılarını “daha zengin” tamamlıyorlar.

MEKSİKA

Her yer tortilla cipsi.
Meksika denince akla bol baharat ve acılı yemekler; tekilanın yanında ise sundukları cipsler gelir… Bu klasiklerden vazgeçemeyen Meksikalılar kahvaltılarında da ısıtılmış tortilla cipslerini patates püresiyle ya da yumurta ile yemeyi tercih ediyor.

İNGİLTERE

Fasulye olmazsa olmaz. Olmadan kahvaltı da olmaz
İngiliz kahvaltısı haşlanmış ve bazen salçalı sosla sunulan fasulyesiyle meşhurdur. Ama klasik bir İngiliz kahvaltısında sadece fasulye yok. Sahanda yumurta, kızarmış mantar, ızgara domates ve kızarmış ekmek de var. Bu kahvaltıya bazen beş çayında içtikleri sütlü çay da eşlik edebiliyor.

Hızlı Ara

Hangi tür mekanlar ilginizi çekiyor? Gitmek istediğin mekanlara kısa yoldan eriş, dene ve yorumlarını yaz.