Kahvaltıda Tüketilmesi Gereken İçecekler

Özellikle kahvaltıda ülkemizde çay kültürünün oldukça yaygın olduğu muhakkak. Sabah kahvaltısından öğlen çayına, ikindi çayından akşam yemeği sonrasında içilen çay vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Ancak çay, süt ve meyveler kadar sağlıklı değil.

Kahvaltıda içilen doğru içecekler bedeni uyandırmaya yardımcı olacağı gibi, vücuda güç ve enerji verir.

Kahvaltıda Tüketilebilecek Önemli İçecekler

Kahve: Kahveyi günde dört kez ve büyük bir fincan içen kişilerde yumurtalık kanseri, karaciğer kanseri ve diyabet yani şeker hastalığı riskini azaltır.

Kahve aynı zamanda erken ölüm riskini de düşürmektedir. Kahve bitkisinde bulunan bileşimler, Alzheimer ve Parkinson hastalığı ile savaşır. Ayrıca, uzun toplantılarda uyanık kalmanıza yardımcı olur.

 

Elma suyu: İnsan beyindeki en önemli kimyasallardan biri ve hafıza ile öğrenme yeteneğini güçlendiren ‘asetilkolin’ maddesini besler.

Uzmanlar bir araştırmada; yaşlanma etkileri görülen fareleri elma suyu konsantresi ile beslemiş. Deney neticesinde, farelerin beyinlerindeki ‘asetilkolin’ seviyesinin düşmediğini ve hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görülmüş. Birçok bilim adamı, insan hafızasının tatlandırılmamış elma suyu ile oldukça geliştiğine dikkat çekiyor.

Portakal suyu: Eklemlerdeki  iltihaplanmayı rahatlatır. İçerdiği C vitamini iltihaplanmayı engellerken, ‘beta cryptoxanthin’ ise eklemleri koruma görevini görüyor.

Sabah içilen, 300 mg DHA iltihaplanmayı önleyen Omega-3 içermesine dikkat edilmeli. Bu sayede sadece eklemlerin ve damarların sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda daha güçlü bir hafızaya ve görme yeteneğine sahip olunur.

Süt: Süt özellikle aile ile gidilecek kahvaltılarda çocuklar için çok önemli. Protein, kalsiyum ve D vitamini kaynağı da olan süt herkes için önemli bir içecek konumunda.

Ayrıca sütte bulunan kalsiyumun, kilo kontrolüne de yardımcı olduğu ileri sürülüyor. O nedenle günde düzenli olarak 2-3 bardak içilmesi öneriliyor.

 

Limonata: Tazeleyici ve lezzetli içeceklerden biri olan limonata, yapımı en kolay içeceklerden biridir. O nedenle sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3 öğünde de tüketilir. Ancak limonatayı sabah kahvaltısında tüketmen en doğrusu çünkü; vücut besleyici öğeleri sabahları çok daha iyi emer.

Su tüketimine de destek olan limonatanın; düşük kalorili olması, C vitamini içermesi, pH değerini dengelemesi, bağışıklık ve sindirim sistemini geliştirmesi ve cildi genç tutması gibi faydaları da var.

Kahvaltıda uzak durulması gereken gıdalar için tıklayınız.

Hızlı Ara

Hangi tür mekanlar ilginizi çekiyor? Gitmek istediğin mekanlara kısa yoldan eriş, dene ve yorumlarını yaz.